Wszystkie artykuły

Rak piersi HER2-low: charakterystyka, diagnostyka i leczenie

Rak piersi HER2-low to obecnie jeden z najnowszych i najbardziej intrygujących tematów w obszarze leczenia onkologicznego. Choć stosunkowo nowy w klasyfikacji, już wywołuje wiele pytań.

Spis treści

1 Czym jest HER2 — krótka historia odkrycia

2 HER2-low — definicja w raku piersi

4 Rak piersi HER2 — różnice między grupą dodatnią a niską ekspresją

5 Diagnostyka — jak wygląda rozpoznanie HER2?

6 Terapie celowane — możliwości leczenia raka piersi HER2-low

7 Powtórna biopsja — czy status HER2 może się zmienić?

9 Co dalej dla pacjentek z HER2-low?

11 Rak piersi HER2-low: podsumowanie

Czym jest HER2? Krótka historia

W latach 80. XX wieku odkryto receptor HER2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) — białko występujące na powierzchni komórek zdrowych oraz nowotworowych. To przełomowe wydarzenie stało się punktem zwrotnym w leczeniu raka piersi. Wcześniej medycyna w dużej mierze skupiała się na chemii i hormonoterapii, nie mając tak precyzyjnych narzędzi do walki z agresywnymi postaciami raka.

Czym  jest HER2? To receptor, który reguluje wzrost i podział komórek. Gdy jest go za dużo (nadekspresja), komórki nowotworowe mnożą się szybciej i agresywniej. Początkowo wyróżniano dwa skrajne podtypy raka piersi — HER2 dodatni oraz HER2 ujemny. Obecnie jednak okazuje się, że istnieje także „strefa pośrednia”, czyli HER2-low.

HER2-low — definicja w raku piersi

HER2-low to nowy termin, który pojawił się, aby opisać te przypadki raka piersi, w których ekspresja receptora HER2 jest niska, lecz nie zupełnie ujemna. Przez wiele lat pacjentki z wynikiem granicznym lub słabo dodatnim (np. 1+ lub 2+ w badaniu IHC bez amplifikacji w teście FISH) traktowane były jako HER2 ujemny. Dziś wiadomo, że mają jednak pewne cechy wspólne pozwalające na zastosowanie innych terapii.

Wśród pacjentek z HER2-low mogą znaleźć się osoby z rakiem hormonozależnym (tzw. luminalnym) oraz z rakiem trójujemnym. Szacuje się, że HER2-low może dotyczyć nawet połowy kobiet chorujących na raka piersi. To bardzo istotna informacja, bo otwiera drogę do terapii celowanych, wcześniej dedykowanych wyłącznie chorym z wyraźną nadekspresją białka HER2.

Zobacz też: Czym są badania kliniczne?

HER2 ujemny a HER2-low — czy to to samo?

Często pojawia się pytanie — HER2 ujemny a HER2-low: czy to to samo? Otóż nie.

  • HER2-ujemny oznacza całkowity brak nadekspresji białka (wynik IHC 0).
  • HER2-low oznacza wynik IHC 1+ lub 2+, przy jednoczesnym braku amplifikacji w teście FISH.

Przez lata wszystkie wyniki poniżej 3+ uznawano za HER2 ujemny. Dziś jednak wiemy, że umiarkowana, choć nadal niska, ekspresja HER2 ma znaczenie — zwłaszcza w kontekście nowo rozwijanych metod leczenia.

Rak piersi HER2 — różnice między grupą dodatnią a niską ekspresją

Rak piersi HER2 dodatni to taki, w którym występuje wyraźnie wysoki poziom ekspresji (IHC 3+ lub dodatni wynik FISH). Dotychczas skupiano się głównie na nim, ponieważ u chorych z nadekspresją białka HER2 rozwijają się bardziej agresywne postacie guza.

Co więcej, wiele leków tzw. anty-HER2 (skierowanych precyzyjnie w ten receptor) okazywało się niezwykle skutecznych właśnie w grupie HER2 dodatniej. Natomiast pacjentki z poziomem HER2 0-1+ lub 2+ (bez amplifikacji) wrzucano do jednego worka, określając je jako HER2 ujemny. Teraz wiemy, że jest stan pośredni, który może odpowiadać na nowe terapie — to właśnie wspomniane HER2-low.

Diagnostyka — jak wygląda rozpoznanie HER2?

Każda kobieta z rozpoznanym rakiem piersi powinna mieć oznaczony status receptorów, w tym co oznacza HER2 w jej przypadku. Robi się to zwykle z wycinka guza pobranego w trakcie biopsji.

  • Test IHC (Immunohistochemia) — barwi się próbki guza, oceniając intensywność wybarwienia receptorów:
  • 0 — brak ekspresji HER2 (HER2-ujemny),
  • 1+ — niski poziom ekspresji (kandydat na HER2-low),
  • 2+ — wynik pośredni, który wymaga dodatkowego potwierdzenia w teście FISH,
  • 3+ — jednoznacznie HER2 dodatni.
  • Test FISH (Fluorescent In Situ Hybridization) — badanie genetyczne, pozwalające stwierdzić, czy rzeczywiście dochodzi do amplifikacji (namnożenia się) genu HER2.

Jeśli pacjentka uzyskuje wynik 1+ lub 2+ (z ujemnym FISH), mówimy o HER2-low. Natomiast wynik 0 to klasycznie HER2 ujemny, a 3+ — HER2 dodatni.

Terapie celowane — możliwości leczenia raka piersi HER2-low

Dzięki wyodrębnieniu nowej podgrupy: rak piersi HER2-low, niektóre chore mogą otrzymać dostęp do leków działających celowanie na receptor HER2 (choć w mniejszym stopniu niż w klasycznym HER2+), co pozwala:

  • opóźnić stosowanie standardowej chemioterapii,
  • kontrolować chorobę w zaawansowanym stadium,
  • poprawić jakość życia i przedłużyć je na dłuższy czas.

Nowatorskie leki i schematy leczenia rekomendują już m.in. amerykańskie NCCN (National Comprehensive Cancer Network) czy Europejskie Towarzystwo Medycyny Onkologicznej (ESMO). Stale prowadzone są kolejne badania kliniczne, które mają jeszcze bardziej zoptymalizować terapię raka piersi HER2-low.

W ten nurt wpisuje się badanie kliniczne prowadzone przez wrocławską placówkę FutureMeds, skierowane do kobiet z przerzutowym lub zaawansowanym rakiem piersi HER2-low. Osoby zainteresowane udziałem mogą skorzystać z bezpłatnej konsultacji onkologicznej z lekarzem prowadzącym badanie. Podczas wizyty omówione zostaną szczegóły programu oraz możliwość ewentualnej kwalifikacji. Aby umówić się na bezpłatną konsultację, skontaktuj się z koordynatorką badania – Agatą – pod numerem telefonu: 533 129 189.

Powtórna biopsja — czy status HER2 może się zmienić?

Eksperci zwracają uwagę, że w trakcie rozwoju lub nawrotu nowotworu ekspresja HER2 może ulec zmianie. Bywa, że rak początkowo HER2 dodatni z czasem staje się HER2 ujemny, a w innych przypadkach komórki przechodzą z HER2-ujemnego do stanu HER2-low. Dlatego też w przypadku wznowy lub przerzutów, jeśli to możliwe, wskazane jest ponowne pobranie materiału i przebadanie go.

Ta zmienność potwierdza, jak ważne jest dokładne monitorowanie chorych i regularne aktualizowanie informacji o statusie receptorów, aby trafnie dobrać najskuteczniejszą terapię.

Co dalej dla pacjentek z HER2-low?

Wiele kobiet, u których wykryto rak piersi HER2-low, podkreśla, że ważne jest nie tylko leczenie, ale także świadomość, iż choroba ta może być skuteczniej hamowana dzięki nowym rozwiązaniom. Wyodrębnienie tej podgrupy:

  • zwiększa szanse na dłuższe życie z chorobą,
  • pozwala optymalizować leczenie (zachowując chemioterapię na późniejszy etap),
  • daje nadzieję na kolejne innowacje w niedalekiej przyszłości.

Obecnie istnieją rozwiązania dające realną szansę na poprawę rokowań.

Zobacz też: Rak piersi objawy

Rak piersi HER2-low: podsumowanie

Rak piersi HER2-low to stosunkowo nowa, ale niezwykle ważna kategoria w onkologii. Otwiera ona drzwi do terapii celowanych dla pacjentek, które do tej pory zaliczane były do grupy HER2 ujemny i nie miały możliwości skorzystania z nowoczesnych leków. Dziś, dzięki większej precyzji w diagnostyce, wiele kobiet z niskim poziomem ekspresji HER2 może otrzymać wsparcie w postaci skutecznych terapii, pozwalających lepiej kontrolować rozwój choroby i poprawiać jakość życia. Rak piersi HER2-low daje nadzieję na dłuższą perspektywę życia i otwiera nowe obszary badań nad jeszcze lepszymi możliwościami leczenia.

Team Bild von futurmedsTeam Bild von futurmeds

Badania kliniczne dla kobiet zmagających się z przerzutowym lub zaawansowanym rakiem piersi

Bezpłatne konsultacje lekarskie

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji onkologicznej z lekarzem prowadzącym badanie

Skorzystaj z wyszukiwarki poniżej, aby sprawdzić aktualną ofertę oraz kryteria kwalifikacji na poszczególne badania i konsultacje.

Poznaj szczegółyWięcej informacji
Facebook icon for Social mediaLinkedin icon for Social media